środa, 3 czerwca 2009

Renowacja foteli cz.VI - bejcowanie (w teorii)

Bejcowanie
Zanim zacznę cokolwiek robić dalej z oszlifowanymi do surowego drewna fotelami, postanowiłam pogrzebać w sieci w poszukiwaniu dalszych informacji.
Moje fotele bukowe postanowiłam trochę przyciemnić i nadać im kolor orzecha
. Bejcowanie powinno trochę uszlachetnić ich wygląd. Rewelacyjny poradnik znalazłam na stronie Pracowni Konserwatorskiej "A Vista" z Warszawy.

Wybór rodzaju bejcy
Najlepsze do renowacji starych mebli są bejce spirytusowe lub rozpuszczalnikowe (benzyna lakowa) z dodatkiem terpentyny, oleju oraz w postaci proszku do rozpuszczenia w spirytusie. Można użyć gotowych produktów do barwienia drewna np. Antiquare firmy STARWAX (58,56zł/litr), bejca spirytusowa firmy 3V3, bejca spirytusowa FIDDES NGR (62zł/litr).

Przygotowanie do bejcowania

Drewno przeszlifować papierem ściernym o granulacji 120, następnie 180-220. Zawsze szlifować wzdłuż włókien, dbając o to, by przed naniesieniem bejcy usunąć kurz, pył i ślady kleju.

Nanoszenie bejcy

Aby mieć pewność jaki będzie kolor drewna po bejcowaniu należy wykonać próbę najlepiej na takim samym drewnie z którego wykonany jest barwiony przedmiot. Gdy mamy do czynienia ze starym meblem taką próbę można wykonać, np. na spodniej stronie blatu. Pozwoli to sprawdzić ile warstw bejcy należy nanieść.

Bejce spirytusowe lepiej jest nanosić bawełnianymi pakułami lub flanelowa szmatką. Pakuły lub szmatkę dość mocno moczymy w bejcy i rozprowadzamy ją na drewnie. Wykonujemy ruchy okrężne, aby bejca dostała się we wszystkie rowki i pory drewna. Gdy pakuły lub szmatka staje się sucha szybko przecieramy drewno wzdłuż słojów. Nie pozwalamy naniesionej bejcy wyschnąć i natychmiast powtarzamy czynność tak, aby połączyć nowo barwiony fragment drewna z wcześniej zabarwionym. Im większą mamy powierzchnię do barwienia tym większy powinien być tampon z pakułów lub szmatka. W celu uzyskania równomiernego wybarwienia bejcę na całej powierzchni nanosimy z jednakową siłą. Potem pozostawić do wyschnięcia, nie szlifować między powłokami w razie kilkukrotnego nakładania bejcy. W celu uzyskania bardziej intensywnego koloru należy nałożyć drugą warstwę bejcy po 2 godzinach.

Wosk, politura czy lakier?

Wosk daje aksamitne, miękkie i delikatne wykończenie. Wykończenie woskiem niestety nie jest zbyt trwałe, ani odporne na płyny, temperaturę, trzeba je także raz do roku odnawiać, a po kilku latach zmywać nałożone warstwy wosku i powlekać na nowo. Stąd nie zaleca się woskować mebli intensywnie użytkowanych np. krzeseł, blatów stołów. Jeżeli planujemy wykończenie woskiem, dobrze jest też przed położeniem wosku zamknąć pory drewna utrwalaczem bejcy, co zapobiega wnikaniu wilgoci do drewna.

Starych, antycznych i stylowych mebli nie powinno się lakierować. Głównie z tego powodu, że lakier tworzy powłokę nieodnawialną i nie można go usunąć w łatwy sposób. Stare meble politurujemy, politura tworzy najbardziej szlachetne wykończenie drewna. Żadnym lakierem, nawet najlepszym, nie uzyskamy tego typu wykończenia. Politurę szelakową łatwo jest zmyć bez niszczenia drewna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blog Widget by LinkWithin
//google analytics